Pokyny pre stravníkov

• Organizačné pokyny k stravovaniu v ŠJ 2023/2024

Na obedy bude prihlásený LEN ten žiak, ktorý vypíše Zápisný lístok na školský rok2023/2024.

Na základe Zápisného lístka bude žiak prihlásený na obedy na celý školský rok. /potom pozor na odhlasovanie a úhradu stravného/.

Pri nulovom alebo mínusovom kredite Vás systém automaticky zablokuje. Prvý deň v mesiaci Vám systém odratáva 8,00€ - réžijné poplatky + stravné za jeden obed/

Stravné hraďte na účet SK96 5600 0000 0083 3890 9007

Pri úhrade zadávajte : Meno, priezvisko, triedu, variabilný symbol.
    Variabilné symboly : ostávajú, novým žiakom, prvákom budú pridelené .
    ČIPY: Zostávajú tie isté, prvákom a novým žiakom budú pridelené nové.

Výška stravného
    Mladší žiaci : 1,70€/ obed + 12,00€ réžijný poplatok na mesiac
    Starší žiaci :  1,90€/ obed + 12,00€ réžijný poplatok na mesiac
    Hmotná núdza a životné minimum : 12,00€ réžijný poplatok na mesiac

Napr. úhrada september:
    Mladší žiaci : 20 obedov x 1,70€ = 34 € /uhrádza štát/ + 12,00 € réžijný poplatok /uhrádza stravník/
    Starší žiaci  : 20 obedov x 1,90€ = 38 € /uhráza štát/ + 12,00€ réžijný poplatok /uhrádza stravník/

Preplatky z minulého školského roka sa automaticky presúvajú.

Zariadenie školského stravovania zabezpečuje najmä zdravú výživu žiakov v čase vyučovania v základnej škole, celospoločenské programy podpory zdravia a stravovanie zamestnancov.

Jedálny lístok

Jedálny lístok je zostavovaný na týždeň vopred v súlade so Zásadami pre zostavovanie jedálnych lístkov v zariadeniach školského stravovania. Je zverejnený na nástenke v školskej jedálni, pri vstupe do školskej jedálne a tiež na internetovej stránke školy.

Zásady pre zostavovanie jedálnych lístkov:

Jedálny lístok počas 5 stravovacích dní obsahuje:

2 hlavné jedlá mäsové,
1 hlavné jedlo so zníženou dávkou mäsa s nadstavením,
2 hlavné jedlá múčne a zeleninové
Prívarky s využitím najmä strukovín sa do jedálneho lístka zaraďujú 2x mesačne. Strukoviny sa podávajú aj vo forme šalátov, sú ich súčasťou. Múčne prílohy ( knedľa, halušky, cestoviny) sa podávajú 1x  do týždňa. Zemiaky sa podávajú 2 až 3x do týždňa. Zelenina sa podáva denne v rôznych formách – jedlá so zeleninou, zeleninové šaláty, zeleninové oblohy.

ZŠ je zapojená do celospoločenských programov na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny z prostriedkov EÚ a z prostriedkov štátneho rozpočtu: „Školské mlieko“ a „Školské ovocie“.

Spôsob prihlasovania a odhlasovania stravy:

Odhlasovanie/prihlasovanie zo stravy je do 7,00 hod. ráno a to na web stránke školy, osobne alebo telefonicky na čísle 0907 478 241. V prípade, že zákonný zástupca dieťa zo stravy včas neodhlási, je povinný uhradiť plnú výšku hodnoty obeda, t.j. 1,70€, resp. 1,90 €.
Počas prázdnin a voľných dní  sú zo stravy automaticky odhlásení všetci stravníci.
Z akcií ako sú výlety, školské podujatia, branné cvičenia a pod., kedy sa žiaci už do školy v daný deň  na stravu  nevrátia, je nutné sa odhlásiť min. 48 hod. vopred. V prípade hromadného podujatia na základe písomného menného zoznamu za triedu !
Hromadné odhlášky tried podané v kratšom časovom období nebudú akceptované !
Zamestnanec, ktorý nie je v práci, je povinný sa z obeda včas odhlásiť, v opačnom prípade je povinný uhradiť plnú výšku hodnoty obeda t.j. 2,40 €  (týka sa to odobratého aj neodobratého jedla).

V zmysle Vyhlášky MZ SR 533/2007, § 5, ods. 2 a 3, príloha 1, platí zákaz odoberania stravy do obedára. Stravník, ktorý sa neodhlásil z vážneho dôvodu (t.j. náhle ochorenie) a potrebuje si odniesť obed v obedári, si  sám naberie polievku a hlavné jedlo si preloží z taniera do obedára. V tomto prípade je zákonný zástupca stravníka povinný uhradiť celú sumu hodnoty obeda.
Dieťa, ktoré nie je vyučovacom  procese, nárok na stravu nemá!

Úhrada stravného:

Úhradu stravného je možné uskutočniť poštovou poukážkou, trvalým príkazom alebo prevodom z osobného účtu  (kvôli identifikácii platby je potrebné uvádzať variabilný symbol !!), najneskôr  do 25. dňa v mesiaci, vzniknutý preplatok  za neodstravované a riadne odhlásené dni bude odrátaný v nasledujúcom mesiaci.
Doplatok za stravu sa uhrádza na MESIAC VOPRED. Ak zákonný zástupca žiaka platbu neuhradí včas, a neurobí tak  ani po upozornení, vedúca ŠJ má právo stravu nevydať.
Podľa zákona má dieťa nárok na stravu za poplatok znížený o sumu dotácie iba v prípade, ak sa zúčastní výchovno-vzdelávacieho procesu a odoberie stravu (zákon č. 544/2010 Z.z. o dotáciách). Na základe uvedeného zákonný zástupca berie na vedomie, že je povinný v prípade neúčasti svojho dieťaťa na vyučovaní dieťa zo stravy včas odhlásiť, inak musí uhradiť celú hodnotu obeda za každý neodhlásený deň.

Výdaj stravy:

Výdaj stravy je vykonávaný v súlade s Prevádzkovým poriadkom schváleným RÚVZ v Liptovskom Mikuláši. Obedy sa vydávajú v čase od 11.30  do 14.00 hod.
Evidencia odberu stravy je na základe čipu. Stravník, ktorý čip doposiaľ nemá, je povinnýsi ho zakúpiť v ŠJ a nosiť so sebou na obed. Cena čipu je 3,- €. V prípade, ak si stravník čip zabudne, dostane náhradný stravný lístok.
Ak dôjde k strate alebo poškodeniu čipu, je potrebné nahlásiť túto skutočnosť vedúcej ŠJ a zároveň si zakúpiť nový čip v hodnote 5,- €.
V zmysle Vyhlášky 527/2007 Ministerstva zdravotníctva SR o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež  §8 ods. 3 „v zariadení pre deti a mládež musí prevádzkovateľ zabezpečiť, aby sa do školského stravovacieho zariadenia žiakom a deťom individuálne nedonášala strava, okrem žiakov a detí, pri ktorých podľa posúdenia odborného lekára zdravotný stav vyžaduje osobitné stravovanie.“

V Likavke, 20.08.2023

Mária Saloňová, vedúca ŠJ